Internet TV DVD přehrávač Satelit Lyžování Vlek
Sauna Ohniště Lukostřelba Zákaz kouření Zákaz domácích zvířat Výřivka
Úvodní stránka Fotogalerie Fotky z akcí Další informace Tipy na výlet WEB kamery Krkonoše Mapa Rezervace - kontakt

Online webkamera Meteostanice

Spřátelené weby:

Ubytování
Český ráj
Administrace

Jilemnice Centrum zábavy

Restaurace - Bowling - Centrum Zábavy Jilemnice. Stylově zařízená restaurace s bowlingem, barem, privátním salónkem, letní terasou a dětským koutkem. Více info: http://www.czjilemnice.cz/cs/bowling

Hejlov

Vrch (835 m), na který se díváme, s pěknou vyhlídkou. Kolem několik malebných skalek a hlavně oblíbená turistická trasa. Ta nás dovede třeba až naDvoračky, Zlaté návrší, Labskou boudu, Rezek, pak do údolí Vejpalického potoka a po silničce zpět do Bratrouchova.

Rezek

Horská samota, kterou její dávní evangeličtí osadníci nazývali Jeruzalém. Stávala tu jen kamenná myslivna, později přibyly i nezbytné hospody. Ta „Na Rezku“ se proslavila „modřínovou rezkovačkou“, kterou pálil hostinský Škoda. Kořalka chutnala hlavně pašerákům, kteří tu při popíjení prožívali ten správný „adrenalin“ – vždyť pár kroků od hospody stála „celnice“, tedy budova finanční stráže.

Paseky nad Jizerou

Nádherná lidová architektura (unikátní ukázka tzv. dvojité kočičí procházky na chalupě čp. 94, dále Makovský mlýn), barokní kostel sv. Václava a Památník zapadlých vlastenců (celoročně otevřeno: mj. expozice krkonošské houslařské školy, k níž patřili mj. Špidlenové, dále část věnovaná písmákovi, houslaři, učitelskému pomocníkovi Věnceslavu Metelkovi). Pozor – od památníku a kostela se otvírá jeden z nejkrásnějších výhledů na Krkonoše.

Jablonec nad Jizerou

Najdeme tu pěkná roubená stavení, barokní kostel sv. Prokopa a hlavně zajímavý areál zimních sportů. Ostatně v r. 1903 byl ve zdejším hotelu Ráj založen Svaz lyžařů v Království českém. Do Jablonce (či Jablonečku, jak mu místní důvěrně říkají) vede turistická značená cesta přes Buřany (lidová architektura – Janatův mlýn) a kolem Buřanské skály. Zpět se můžeme vrátit po červené značce přes Končiny (odbočka na skalní vyhlídku na vrchu Stráž, 782 m, pěkná podívaná na Rokytnici), pak po žluté přes Františkov (lidová architektura) a na závěr po zelené přes Hejlov do Bratrouchova.

Vysoké nad Jizerou

Rázovité horské městečko s barokním kostelem sv. Kateřiny, známé jako Větrov z Raisových Zapadlých vlastenců. Ve vlastivědném muzeu (otevřeno celoročně) bohaté národopisné sbírky a hlavně známý pohyblivý betlém Jana Metelky. Při značené cestě k údolí Jizery vyhlídková Dykova skála a zřícenina hradu Nístějka, při silničce (a značené cestě) k Jizeře romantické koupaliště Na Farských mlýnech. Ve Vysokém je známý lyžařský areál Šachty – konají se tu „Závody postaru“. Při nich ožívají všechny historické relikvie, které známe opravdu jen z muzeí.

Poniklá

Malebná podhorská vesnice láká turisty Muzeem krkonošských řemesel. Můžete zde vidět sbírku hospodářských strojů a nejrůznější předměty, ilustrující styl dřívějšího života v Podkrkonoší. Nejvýznamnější památkou v obci je barokní kostel sv.Jakuba Většího, který byl vysvěcen roku 1682. Při procházce obcí objevíte rázovité horské chalupy, povšimněte si zejména tzv. Krejčova statku. V době vegetace je k vidění několik starých košatých stromů, z nichž nejznámější je prastará lípa u statku Tomášových s obvodem kmene 665 cm. V zimním období je možné využít lyžařský areál Homole s upravenými běžeckými tratěmi a malým vlekem pro začátečníky. Velkou tradici má v Poniklé výroba skleněných vánočních ozdob, dodnes se zde foukají skleněné perle různých tvarů a velikostí.
 

Jilemnice muzeum

Krkonošské muzeum v Jilemnici bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s prvními přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. První expozice byla nainstalována na přelomu století v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo, delší dobu užívalo místnosti v přízemí staré radnice, od roku 1953 sídlí v bývalém zámku hrabat Harrachů. Již v roce 1929 vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků: historicko-etnografického, lyžařského a galerijního, ale rozvinout je bylo možno až po přestěhování do zámku. Krkonošské muzeum v Jilemnici se tedy ve svém sbírkotvorném programu zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš, počátky a vývoj českého lyžování, v galerijní oblasti především na dílo Františka Kavána (1866 - 1941). Od roku 1979 je muzeum součástí Krkonošského muzea při Správě krkonošského národního parku. Expozice: Současné expozice zachycující historický vývoj a lidovou kulturu západních Krkonoš. Zvláštní zmínku si zde zaslouží především bohatý soubor dokladů cechovního života, v němž dominuje unikátní kolekce 33 pohřebních štítů, vyrobených pasířem Ambrožem Erbenem v 1. polovině 19. stl. Také téměř 200 let stará příze se řadí mezi zdejší unikáty - 296 m ručně vyrobeného vlákna váží pouze jediný gram a jedná se o svého druhu nejjemnější lněnou přízi na světě. Největší návštěvnické pozornosti se po zásluze těší unikátní Metelkův mechanický betlém. Lyžařská část bohatě ilustruje počátky českého lyžování, Kavánova galerie vlastní mimo jiné téměř 90 děl tohoto předního českého krajináře. Pravidelná výstavní činnost v návaznosti na expoziční bloky doplňuje obraz regionu.

Mumlavské vodopády - mohutné vodopády a obří hrnce na řece Mumlava v Krkonoších

Mumlavské vodopády - se nacházejí v národním parku Krkonoše, nedaleko významného horského letoviska Harrachov a představují jedny z nejmohutnějších a nejkrásnějších vodopádů v ČR. Největší Mumlavský vodopád se tu s mocným hukotem řítí z více než 7 metrů vysokého a 10 metrů širokého žulového skalního stupně, při jehož úpatí se tvoří zajímavé prohlubně, nazývané obří hrnce nebo také čertova oka. Mumlavské vodopády jsou velmi dobře přístupné, vede kolem nich asfaltová cesta.

Další informace:

  • nadmořská výška – 760 m n. m.
  • přístupnostMumlavské vodopády jsou celoročně volně přístupné po značených turistických stezkách (jedná se o asfaltové cestičky) pro pěší turisty, cyklisty, rodiny s kočárkem ap., motorovým vozidlům je k vodopádům vjezd zakázán!
  • doprava – nejbližší autobusová zastávka Harrachov-autobusové nádraží (cca 1 km po modře značené turistické stezce), nejbližší vlaková zastávka Harrachov-železniční stanice (cca 5 km po značených turistických stezkách)
  • parkování – parkovací plochy v obci Harrachov
  • turistické informaceinformační centrum Harrachov

Bozkovské dolomitové jeskyně - nejrozsáhlejší jeskynní systém severovýchodních Čech

Bozkovské dolomitové jeskyně se nacházejí u Bozkova u Semil a představují nejrozsáhlejší a zároveň jediný zpřístupněný jeskynní systém v severovýchodních Čechách. Prohlídková trasa měří cca 350 metrů a návštěvníky provede labyrintem podzemních chodeb s krápníkovými jeskyněmi až k Jezernímu dómu s největším veřejnosti zpřístupněném podzemním jezerem v Čechách. Národní přírodní památka.

Další informace:

  • provozní doba - viz návštěvní doba
  • vstupné - viz ceník vstupného
  • doba prohlídky - cca 40 minut
  • rezervace - z důvodů velkého zájmu návštěvníků v letní sezóně je doporučováno si vstupenky rezervovat předem
  • doprava - nejbližší autobusová zastávka Bozkov (cca 900 m), nejbližší vlak. zast. Jesenný (cca 1,6 km)
  • parkování - velké parkoviště na severním okraji obce Bozkov

Bozkovské dolomitové jeskyně - trasa prohlídky

Prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní začíná v Nové jeskyni, jejíž stěny zdobí tenké krápníky, vyrůstající z mramorovaných stěn. Poté návštěvníci prochází tzv. Půlnoční jeskyní, jeskyní Za Prahem, červeně osvětleným Peklem a Blátivou chodbou až do Loupežnické jeskyně s krápníky nejrůznějších tvarů. Pak následují tzv. Labutí jezírka s průzračně čistou vodou a Spojovací tunel, jež návštěvníky dovede do Staré jeskyně, do které se v roce 1947 náhodně prokutali první objevitelé bozkovského podzemí. Odtud se dále prochází Bludištěm, Listopadovou jeskyní až do Jezerního dómu s největším podzemním jezerem v Čechách. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti.

Riegrova stezka - naučná stezka údolím řeky Jizery u Semil

Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov - Semily do Spálova. Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizery a prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Riegrova stezka je zčásti vylámaná ve skále, a také vede čtyřmi skalními tunely. Nejatraktivnějším úsekem stezky je skalnatý kaňon, který zpřístupňuje 77 m dlouhá visutá lávka (galerie) umístěná 6 m nad řekou - skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m.

Další informace:

  • přístupnost - Riegrova stezka je celoročně volně přístupná pro pěší turisty; cyklisté mají vjezd zakázán, pro kočárky se cesta nedoporučuje kvůli kamenitému terénu; nejhezčím měsícem pro návštěvu je podzim, kdy jsou okolní lesy nádherně zbarveny; v zimě jsou často skály pokryty ledem, který vytváří nádherné rampouchy.
  • doprava - nejbližší vlaková zastávka Spálov (přímo u stezky) či Semily (cca 1,8 km)
  • parkování - volně v obci Semily či Spálov

Zajímavosti na Riegrově stezce:

  • visutá galerie u Bítouchova - 77 m dlouhá lávka, zakotvená cca 6 m nad hladinou řeky Jizery a zpřístupňující působivý skalnatý kaňon; v minulosti byla tato soutěska široká cca 1 m, na nynějších 15 až 20 metrů ji nechal rozšířit továrník Schmitt v roce 1870, aby se při povodních v soutěsce nehromadilo dřevo a on mohl v Semilech bezpečně provozovat svoji přádelnu
  • přírodní památka Galerie při pravém břehu Jizery - rostlinná společenstva skal, suťových lesů a bučin, kde roste zvláště chráněný lomikámen trsnatý vlnatý (Saxifraga rosacea subsp. steinmannii)
  • přírodní rezervace Údolí Jizery u Semil a Bítouchova - cca 3 km dlouhé kaňonovité údolí řeky Jizery; rezervace je součástí geoparku UNESCO Český ráj
  • skála U Kamenného lva
  • pešorest - zastřešené odpočívadlo u Böhmovy vyhlídky
  • Böhmova vyhlídka - skalní vyhlídka v nejkrásnější partii říčního kaňonu s výhledem na protější Krkavčí skálu, řečiště plné balvanů a na železniční trať na protilehlém břehu
  • studánka Antala Staška z roku 1924
  • 12 m dlouhý skalní tunel
  • hydroelektrárna Spálov - netradiční stavba a technická rarita na horním toku Jizery; vodu do elektrárny přivádí 1,5 km dlouhý, podzemní tunel

Rozhledna Žalý - jediná kamenná rozhledna v Krkokonoších

Rozhledna Žalý, též Přední Žalý, je 18 metrů vysoká a jediná kamenná rozhledna v Krkonoších. Vypíná se v nadmořské výšce 1019 m nad obcí Vrchlabí a nabízí se z ní krásný neomezený kruhový výhled do okolní krajiny. U rozhledny je v provozu dřevěná horská bouda s možností úkrytu před špatným počasím, také zde lze zakoupit občerstvení a suvenýry. K rozhledně vede lanovka.

Další informace:

  • provozní doba - aktuální provozní doba rozhledny viz kontakty
  • doprava - k rozhledně vede lanovka z obce Herlíkovice; nejbližší autobusová zastávka Žalý-Křížovky, bus (cca 2 km)
  • parkování - parkoviště Benecko-Zlatá vyhlídka (odtud pěšky cca 1,3 km po červené turistické stezce až k rozhledně) nebo parkoviště Žalý-Křížovky (odtud pěšky cca 2 km po žluté a červené turistické trase až k rozhledně)

Daleké rozhledy

Z rozhledny Žalý se nabízí krásný kruhový rozhled do širokého okolí. K vidění jsou nejen Krkonoše (např. Sněžka, Kotel, Černá hora, Luční hora), ale např. i Ještěd, Bezděz, Ralsko, Kozákov, Trosky, Tábor, Kumburk či Zvičina. Za obzvláště dobré viditelnosti jsou k vidění i vrcholky pražských věží.

Pančavský vodopád - nejvyšší vodopád v České republice

Pančavský vodopád představuje se svojí výškou 148 m nejvyšší vodopád České republiky. Nachází se v Krkonoškém národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy. Je napájen říčkou Pančavou, která pramení na Pančavské louce a odtud dále stéká přes příkrou skalní stěnu do Labského dolu. Pančavský vodopád není celistvý, ale vytváří kaskádovitý vodní tok, složený ze čtyř stupňů. Nad Pančavským vodopádem se nachází Ambrožova vyhlídka, ze které se otevírá krásný výhled na Labský důl s meandry řeky Labe a celé panorama východních Krkonoš (Kozí hřbety, Kotel, Lysá hora aj).

Další informace:

  • přístupnostPančavský vodopád je celoročně volně přístupný po červené turistické stezce mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty
  • doprava – nejbližší autobusová zastávka Špindlerův Mlýn (cca 9 km po červené turistické stezce)
  • turistické informaceturistické informační centrum Špindlerův Mlýn

Česká poštovna Anežka - moderní horská budova s vyhlídkou na Sněžce v Krkonoších

Česká poštovna Anežka je budova na nejvyšší české hoře, Sněžce v Krkonoších. Uvnitř lze zakoupit drobné občerstvení a krásné pohledy z Krkonoš, které je možné odsud rovnou odeslat, a to včetně stylového vrcholového razítka. Střecha poštovny slouží jako vyhlídková terasa s působivým rozhledem po okolí. Poštovna Anežka byla na Sněžce otevřena v roce 2007, na jejím místě původně stávala Česká bouda, která však musela být pro nevyhovující stav odstraněna.

Další informace:

  • provozní doba – viz informační centrum
  • vstupné – viz informační centrum
  • přístupnost – na vrchol Sněžky pravidelně jezdí sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou, a také sem vedou značené turistické stezky
  • doprava – nejbližší autobusová zastávka Pec pod Sněžkou (cca 7 km)
  • parkování – parkovací plochy v Peci pod Sněžkou

Historický důl Kovárna - největší důlní dílo v Krkonoších

Kovárna je nejrozsáhlejší důlní dílo Krkonoš, které vzniklo těžbou železa, mědi a arzenu, v období od 15. do 19. století. Nachází se v Obřím dole, přímo v útrobách Sněžky, v Krkonošském národním parku. Po vydobyté rudě zde zůstaly rozsáhlé komory, labyrint chodeb, šachty a vysoké komíny. Důl Kovárna je pro veřejnost přístupný ve 2 trasách. Návštěvníci se vydají do podzemí v zapůjčeném plášti a přilbou s lampou. K vidění bude mj. původní důlní zařízení a repliky nářadí, se kterým je možné si vyzkoušet práci středověkých horníků.

Další informace:

  • provozní doba - od července do srpna; trasa A: od čtvrtka do neděle (vstup do podzemí vždy v 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 a 16:00 hod), trasa B: v sobotu a neděli (vstup do podzemí v 10:15 a 14:45 hod); u vstupu do podzemí je nutno být asi 15 minut před zahájením exkurze, více informací
  • rezervace - vzhledem k obsazenosti výprav je třeba návštěvu předem objednat v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou; do podzemí se vstupuje v 10 členných skupinkách
  • vstupné - viz ceník vstupného
  • přístupnost - vstup do důlního díla je u bývalé boudy Kovárna, na modře značené turistické stezce, ve stoupání na Slezskou boudu (cesta z centra Pece pod Sněžkou sem trvá necelou hodinu a půl)
  • doprava - nejbližší autobusová zastávka Pec pod Sněžkou (cca 4 km)
  • parkování - parkovací plochy v Peci pod Sněžkou

Zábavní centrum Babylon Liberec

V zábavním komplexu Babylon v Liberci můžete v jakoukoliv roční dobu strávit celý den plný zábavy v aquaparku, jedinečném IQ parku, lunaparku ...

Další informace:

  • největší tématický AQUAPARK s celoročním provozem
  • LUNAPARK, BOWLING, LASER GAME, iQPARK, LABYRINT, XD THEATER
  • WELLNESS CENTRUM, SOLNO-JODOVOU JESKYNI
  • kryté NÁKUPNÍ MĚSTEČKO
  • masáže, kosmetika, kadeřnictví
  • fakultativní výlety, skibusy do lyžařských areálů, půjčovnu lyží, výhodné ceny skipasů
  • Více na: www.centrumbabylon.cz